ARTYSTA: GOORAL
ARTYSTA: GOORAL

ARTYSTA: GOORAL

Gooral od 20 lat łączy z sukcesami roztańczoną muzykę klubową, elektryzującą muzykę elektroniczną z góralszczyzną. W tych przyjemnych dźwiękach muzyki, można usłyszeć, oryginalne w swoim brzmieniu instrumenty, które mają uzdrawiającą moc oraz potrafią przenieść umysł do egzotycznej przestrzeni.

Pasjonującą historią jest to, że  Artysta muzykę góralską, postanowił wpleść do swojej twórczości w momencie osobistego olśnienia. Wracając z treningu Aikido,  jak grom z jasnego nieba, pojawił się w głowie pomysł, że muzyka góralska będzie świetnie  łączyć się z muzyką klubową i elektroniczną. Chwilę potem Gooral pojawił się w studio, gdzie zaczął pracę nad nowym projektem, co potem okazało się wielkim trafnym olśnieniem, a połączenie paru różnych odmian muzyki, zaczęło cieszyć się popularnością na całym świecie. 

Muzyk swoją twórczość zaczął od tworzenia muzyki na zwykłym Keyboardzie w 1994 roku kiedy nie było szansy na osiągnięcie większych możliwości technicznych, a już wtedy osiągał swoje pierwsze sukcesy.Artysta zagrał ponad 1000 koncertów w 20 krajach, na wielu dużych europejskich festiwalach takich jak Pol’and’rock, Open’er, Orange Warsaw, Sziget, Exit, Colours of Ostarva czy Audioriver. Gooral ma na swoim koncie 6 albumów studyjnych i jeden dvd z ZPIT Mazowsze, który okazał się bestsellerem Empiku.

W Marcu 2020 ukazała się płyta Ethno Elektro 2. Ten dwupłytowy album zawiera m.in. krążek „Wolno”, który sygnalizuje nową muzyczną przestrzeń artysty – organiczne downtempo oriental. 

Występy Gooral’a również nabrały nowej formy. Obecnie muzyk występuje albo solo, prezentując downtempowy live act na syntezatorze, piszczałkach, okarynach, procesorach efektów oraz na komputerze. 

Link https://www.youtube.com/watch?v=6VPfpM4dGBg&t=858s

        Współtworzył również z Stanisławem Leszczyńskim, z którym reaktywowali razem starsze utwory m.in „Karczmareczkę, „Pod Jaworem” czy „Pokochali”

Link  https://www.youtube.com/watch?v=DEO8WQWSR4o

Muzyczne wyrazy Goorala można usłyszeć także w kilku innych projektach m.in z Paprodziadem. Artyści jesienią 2021 roku wydali płytę pt. ”Naturalna Generacja”. Album spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, a jego twórcy często koncertują nie raz wypełniając coraz większe sale. 

Muzyk w całym swoim dorobku ma Machinera (z Psio Crew), nominacje do Fryderyków czy udźwiękowienie filmu South. Dodatkowo stworzył muzykę do spektaklu teatralnego „Krakowiacy i Górale” a jego muzyką reklamował się m.in. Open’er festival na swoje 10-lecie.

Niedawno utwór „Krywaniu” z płyty Ethno Elektro 2 ukazał się na składance niemieckiej wytwórni Bar 25 Music, a „End of Beautiful Day” z tej samej płyty pojawił się na składance amerykańskiej wytwórni Pipe and Pochet. 

2 listopada 2022 roku ukazała się płyta zatytułowana  „Wolno 2” wydana przez Wydawnictwo  Resueño, a w Polsce przez Agencję Perspektywy. Muzyka z albumu “Wolno 2”  poprzez dźwięki w częstotliwościach 432 Hz niezwykle wpływa na naszą przestrzeń, jednocześnie przy tym uzdrawiając nasze ciało i umysł. Jak sam Artysta powiedział “ Wolno 2 jest podsumowaniem czasu, gdzie zacząłem zwalniać i wszedłem w Downtempo, a tworzenie albumu „Wolno 2” zmieniło moje podejście do muzyki”

Kameralny koncert, promujący album “Wolno 2”,  który odbył się w klubie muzycznym  Bardzo Bardzo w Warszawie,  został wyprzedany w szybkim czasie, a utwory z płyty cieszą się wielką popularnością. Utwory „Feeling is healing” które powstały we współpracy z SHAMANKOVO oraz „Doliny doliny” wspólnie ze Stanisławem Leszczyńskim, były pierwszymi dźwiękami, jakie można było usłyszeć na koncercie. Kompozycja „Doliny doliny” była również prezentowana w polskiej komercyjnej stacji TVN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *